środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachety te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, trywialnej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź wstępnie obrabia, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia z plastyku z Ełku na plot i furtę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień skał na ogrodzenia Winylowe na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy przeróżne atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można też ciąć na sześciany o symetrycznych zarysach, wykorzystywane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z plastiku używa się także wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na plotki Winylowe na ogrodzenie i bramę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru a także naszych zamiłowań forma kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz plot plastikowe na ogrodzenie i bramę ze sztachetek konstruuje się z kamieni wielorakiego układu, złożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród kafli o niesymetrycznych konturach, trzeba je odpowiednio zestawiać tzn. tak, iżby postać każdego kolejnego zespalał się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie PCV z Sycowa z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur ekspresowo niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają także mchem i glonami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać brud z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane firmy myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, aby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz