wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne płoty z drewna

Trwałe ogrodzenia drewniane

Nietrafnie konserwowane płoty drewniane szybko się niszczą i mogą nieodwracalnie stracić swój dotychczasowy wdzięk oraz własności. Decydując się na używanie drzewa na ogrodzenie powinno się poznać rodzaje pielęgnacji oraz pielęgnacji takiego ogrodzenia. Tylko wówczas zdołamy upajać się jego pięknem przez długie lata.

Wszelkie prace konserwujące ogrodzenie z drewna trzeba rozpocząć od należytego i dokładnego przygotowania towaru na płot, gdyż od tego zależy rezultat finalny własnych prac. Przed użyciem produktów do protekcji i ozdoby sztachet z drzewa kluczowe jest weryfikacja, czy drzewo jest czyste, suche i czy nie nosi symptomów biokorozji. Dopiero po zakończeniu obróbki drzewa na płot możemy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Pielęgnację, głównie w przypadku ascetycznego drzewa ogrodzeniowego, winnyśmy zacząć od naniesienia 1-2 powłok achromatycznego impregnatu fachowego, jaki zabezpiecza drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną tudzież owadami. Gdy asekurujemy już nasze ogrodzenie przed rozwojem biokorozji, trzeba nanieść następne amalgamaty, jakie asekurują je przed czynnikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli chcemy zdołać zachować naturalny kolor drzewa naszego płotu, powinniśmy zastosować achromatyczny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu płotu ustalonego atramentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący albo lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drewno, zabezpieczy płot od wewnątrz, lecz nie stworzy na jego nawierzchni zabezpieczającego filmu. Ochronione w ten sposób płot zostanie matowe i miłe w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej i trwalszej ochronie ogrodzenia, winniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca wykreuje na powierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, który efektywniej niż w wypadku impregnatu ochroni ogrodzenie przed ujemnym działaniem elementów atmosferycznych.

Jak widać by płoty z drzewa były trwałe należy poświęcić im wiele uwagi i opieki.

Zgoła inaczej jest w przypadku ogrodzeń z plastiku. Ów wersja ogrodzeń jest w całości odporny na czynniki atmosferyczne dzięki czemu nie wymaga pielęgnacji. Ogrodzenia z plastiku nie podlegają również biokorozji tym samym dogadzają swoim właścicielom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz